معرفی کامل درایورهای کامپیوتر

بازدید: 0

معرفی کامل درایورهای کامپیوتر

درایورهای کامپیوتر چه هستند و چرا، چگونه و چه زمانی باید به روز رسانی شوند؟

حتما برای شما هم پیش آمده که با واژه‌ی “درایورهای کامپیوتر ” یا “computer drivers” برخورد نمایید و یا شخصی به شما توصیه کند که درایورهای کامپیوتر یا لپ‌تاپ خویش را به روز رسانی نمایید؛ اما معنای این امر چیست؟ به نظر شما درایورهای کامپیوتر چه بخش‌هایی از یک دستگاه را شامل می‌شوند؟ چه زمانی باید این درایوها به روز رسانی شده و دلیل و چگونگی به روز رسانی این درایورها چیست؟ در این مقاله اطلاعات بسیار جامعی در رابطه با این موضوعات در اختیار شما عزیزان قرار داده خواهد شد.

 

درایورهای کامپیوتری چه هستند؟

به طور کاملا ساده، درایورها برنامه‌های کامپیوتری هستند که به سیستم عامل ویندوز و سایر برنامه‌های کاربری نصب و راه‌اندازی شده بر روی دستگاه شما اجازه می‌دهند تا با قطعات سخت افزاری ارتباط و تعامل داشته باشند. به عنوان مثال کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما ذاتا نمی‌داند که چگونه باید از امکانات و قابلیت‌های کارت گرافیک دستگاه استفاده کند. در این شرایط درایور کارت گرافیک اطلاعات مربوط به کارت گرافیک دستگاه را ارائه نموده و نهایتا از این طریق منجر می‌گردد که تعامل صحیح و مناسب مابین برنامه‌ها و سیستم عامل ویندوز با قطعه‌ی سخت افزاری کارت گرافیک برقرار شود. حال این درایورهای گرافیکی هم گاها بنا به دلایل متنوع مانند سایر برنامه‌های ارائه شده برای کامپیوترها شامل به روز رسانی‌هایی خواهند شد. این به روز رسانی‌ها می‌توانند منجر به رفع برخی باگ‌ها و یا اضافه کردن برخی قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید باشند.

 

چه زمانی باید درایورهای کامپیوتر خود را به روز رسانی کنیم؟

اگر در حین استفاده از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود با مشکلات یا باگ‌های خاصی مواجه شدید در اولین قدم می‌بایست به روز بودن درایورهای قطعه‌ی سخت افزاری مد نظر را بررسی کنید. اگر به دنبال دستیابی به سرعت عمل بیشتر هستید، به روز رسانی درایورهای کامپیوترتان کمک چندان زیادی به شما نمی‌کند. به بیان دیگر این تصور اشتباه است که به روز رسانی درایورهای کامپیوتر یا لپ‌تاپ به طرز چشمگیری منجر به عملکرد سریع‌تر آن خواهد شد. در واقع هنگامی که شما درایورهای کامپیوترتان را به روز رسانی کنید در قدرم اول برخی باگ‌ها قبلی موجود را برطرف ساخته و سپس ممکن است قابلیت‌های جدیدی را به درایور کامپیوترتان اضافه کرده باشید. این امر در برخی از شرایط به طور نامحسوسی منجر بهبود عملکرد قطعه‌ی سخت افزاری مورد نظر خواهد شد. به طور کلی مسئله‌ی مربوط به روز رسانی درایورهای کامپیوتری امری چندان ضروری و لازم به شمار نمی‌رود و توصیه می‌شود که تنها در شرایطی اقدام به روز رسانی درایورهای دستگاه خود کنید که با مشکلات یا باگ‌هایی مواجه شده‌اید؛ بنابراین تا زمانی که در حین استفاده از کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان با مشکلی مواجه نشده‌اید نیاز ضروری به روز رسانی درایورهای کامپیوتر خویش نخواهید داشت.

البته با این وجود اگر تمایل دارید که همواره از بیشترین و بهترین قابلیت‌های سخت افزاری سیستم خود استفاده کنید، می‌بایست درایورهای دستگاه خویش را به روز نمایید. یکی از بیشترین درایورهایی که همواره افراد علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای می‌بایست نسبت به روز رسانی آن اقدام کنند درایور کارت گرافیک است. بازی‌های جدید و پر گرافیکی که همواره عرضه می‌شوند به دلیل سنگین بودن نیازمند به روز رسانی درایورهای گرافیکی خواهند بود. در واقع اصولا پس از ارائه‌ی بازی‌های مشهور گرافیکی رایانه‌ای، به روز رسانی‌های همگام‌سازی شده با درایورهای سیستم‌های گوناگون نیز عرضه می‌شود تا توان اجرای بازی توسط سیستم به حداکثر میزان خود دست پیدا کند. به طور کلی تغییر دادن درایورهای کارت گرافیک داخلی تعریف شده در سیستم عامل ویندوز به درایورهای رسمی مربوطه که توسط شرکت‌هایی همچون انویدیا (nvidia) یا ای تی ام/ ای تی آی (atm/ati) عرضه می‌شوند به طرز چشمگیری منجر به افزایش قدرت عمل دستگاه شما خواهد شد.

بنابراین اگر از درایورهای گرافیکی پیش فرض سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید و کارت گرافیک‌تان محصولی از شرکت‌های انویدیا یا ای تی ام/ ای تی آی است حتما نسبت به دانلود و نصب درایورهای رسمی ارائه شده از سوی کمپانی سازنده‌ی خویش اقدام نموده از حداکثر توان کارت گرافیک دستگاه خود استفاده کنید.

 

چه درایورهایی نیاز به روز رسانی دارند؟

به طور کلی همواره سعی کنید که درایورهای کارت گرافیک خویش دستگاه خویش را به روز رسانی نمایید. این کار را از طریق سایت رسمی شرکت سازنده‌ی قطعه‌ی سخت افزاری خویش می‌توانید انجام دهید. با وارد شدن به سایت شرمت سازنده، مدل کارت گرافیک خود را بیابید و سپس نسخه‌ی آخر و جدید درایور آن را دانلود و نهایتا نصب نمایید. در این شرایط اگر لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما از درایور پیش‌ فرض سستم عامل ویندوز استفاده می‌کرد با بهبود عملکرد چشمگیری همراه خواهد شد.

اصولا سایر درایورهای کامپیوتری در حین فعالیت چندان دچار مشکل نخواهند شد، بنابراین نیاز حیاتی و ضروری نسبت به روز رسانی این درایورها وجود ندارد؛ بنابراین همواره در نظر داشته باشید که به منظور اجرای بازی‌های رایانه‌ای پر گرافیک حتما از به روز بودن درایور کارت گرافیک خویش اطمینان حاصل نمایید. در ادامه به توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع و سایر درایورهای کامپیوتری خواهیم پرداخت.

هنگامی که لپ‌تاپ یا کامپیوتری را خریداری می‌کنید که به طور پیش‌فرض سیستم عامل ویندوز بر روی آن نصب است، درایورهای دستگاه شما عموما تنها نسخه‌های ترجیحی مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز خواهند بود. این درایورها و به ویژه درایور مربوط به کارت گرافیک به هیچ عنوان حداکثر توان سخت افزاری دستگاه شما را به همراه نخواهند داشت، بنابراین سعی کنید حتما نسبت به دانلود و نصب درایورهای اصلی ارائه شده از سوی کمپانی‌های تولید کننده‌ی قطعات سخت افزاری دستگاه خود اقدام نمایید. درایورهایی که شما قادر به روز رسانی آن‌ها هستید شامل موارد زیر خواهند بود:

 

  • کارت گرافیک: تفاوت عملکرد مابین درایور پیش فرض ارائه شده توسط سیستم عامل ویندوز و درایور اصلی و رسمی که توسط کمپانی‌های سازنده‌ی کارت گرافیک نظیر انویدیا و ای تی ام ارائه می‌شود به قدری زیاد است که منجر به شگفت زده شدن شما خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر از افراد علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای هم نیستید، درایورهای رسمی مطابق با کارت گرافیک دستگاه خود را از سایت رسمی کمپانی سازنده‌ی آن دانلود و نصب کنید.
  • مادربرد و چیپ ست‌های آن: شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی سازنده‌ی مادربرد کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود آخرین و جدیدترین درایورهای مربوط به خود مادربرد و پیست‌های آن را دانلود و نصب نمایید.
  • کارت صدا: کارت صدای لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما هم از دیگر اجزای سخت افزاری است که می‌توانید نسبت به روز رسانی درایور آن اقدام نمایید. درایوری که به طور پیش‌ فرض توسط سیستم عامل ویندوز به عنوان درایور کارت صدای شما نصب و راه‌اندازی می‌شود تمامی قابلیت‌های آن را ارائه نخواهد کرد، بنابراین شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی کمپانی تولید کننده‌ی کارت صدای دستگاه خود نسبت به دانلود و نصب جدیدترین نسخه از درایور کارت صدای دستگاه خویش اقدام نمایید.
  • کارت شبکه: کارت شبکه و برخی از قطعات دیگر هم وجود دارند که به طور آن بورد (onboard) و یکپارچه همراه با مادربرد شما ارائه خواهند شد. این قطعات سخت افزاری هم قابلیت به روز رسانی و نصب درایورهای اختصاصی خویش را به همراه دارند.
 

بررسی نسخه‌ی کنونی درایورهای کامپیوترتان

شما به راحتی قادر خواهید بود که اطلاعات مربوط به آخرین نسخه از درایور هر یک از قطعات سخت افزاری کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را مشاهده و بررسی نمایید. با دانستن نسخه‌ی کنون درایور قطعه‌ی مد نظرتان می‌توانید نسبت به دانلود نسخه‌ی جدیدتر آن اقدام نموده و در صورت لزوم درایور مربوطه را به روز رسانی نمایید.

به منظور بررسی نسخه‌ی فعلی درایوهای دستگاه خویش وارد بخش device manager شوید. حال نام درایور مد نظرتان را در لیست پیش‌روی بیابید و با راست کلیک کردن بر روی آن و انتخاب گزینه‌ی properties وارد اطلاعات درایور کنونی نصب شده‌ی خویش شوید. با کلیک کردن بر روی گزینه‌ی properties پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر پیش‌ روی‌تان قرار می‌گیرد. وارد بخش driver شده و در این قسمت تمامی جزئیات مربوط به درایور مد نظرتان را بررسی نمایید. به عنوان مثال ما در تصویر زیر اطلاعات کارت گرافیک intel hd خویش را مورد بررسی قرار داده‌ایم. با کلیک کردن بر روی گزینه‌ی driver details اطلاعات دقیق‌تری از درایور کنونی نصب شده دریافت می‌کنید و با انتخاب گزینه‌ی update driver هم می‌توانید نسبت به جستجوی نسخه‌ی جدیدتر درایور قطعه‌ی مد نظرتان اقدام نموده و در صورت ارائه‌ی نسخه‌ی جدید، آن را دانلود و درایور دستگاه خویش را به روز رسانی نمایید.

 

درایورهای کامپیوتر

 

استفاده از به روز رسانی ویندوزی درایورهای کامپیوتر

در صورتی که در حین فعالیت هر یک از درایورهای مربوط به قطعات سخت افزاری خویش دچار مشکلات شدید می‌توانید از خدمات و قابلیت به روز رسانی سریع درایورها در سیستم عامل ویندوز نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که با انجام این روش به روز رسانی انجام شده تنها منجر به دانلود و نصب نسخه‌ای از درایور مد نظرتان می‌شود که توسط سیستم عامل ویندوز ارائه شده نه کمپانی تولید کننده‌ی قطعه‌ی سخت افزاری‌تان.

به منظور انجام این کار وارد بخش device manager شوید و سپس بخش سخت افزاری مد نظرتان را انتخاب و بر روی درایور آن کلیک راست نمایید. حال مطابق با شکل زیر بر روی گزینه‌ی با عنوان update driver software کلیک نمایید.

درایورهای کامپیوتر

در این شرایط پنجره‌ای مانند تصویر زیر پیش روی‌تان نمایان خواهد شد. اگر نسخه‌ی جدید درایور مد نظرتان را دانلود کرده‌اید از دستور و بخش browse my computer for driver software استفاده نمایید و آدرس فایل درایور را ارائه کنید؛ اما اگر فایل مربوطه را دانلود نکرده‌اید از گزینه‌ی search automatically for updated driver software استفاده نمایید. در این روش کامپیوتر شما به طور خودکار در اینترنت به دنبال آخرین نسخه از درایور مد نظرتان می‌گردد. بدیعی است که استفاده از این روش مستلزم دسترسی شما به اتصال اینترنت خواهد بود.

 

درایورهای کامپیوتر

دقت داشته باشید که پس از نصب درایور جدید کامپیوتر شما درخواست راه‌اندازی مجدد سیستم (restart) را خواهد کرد. در این شرایط حتما سیستم خود را ریستارت نمایید.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید به روز رسانی درایورهای کامپیوتری قطعات سخت افزاری دستگاه شما امری ضروری به شمار نمی‌رود، اما در برخی از شرایط به ویژه در زمینه‌ی عملکرد کارت گرافیک پیشرفت‌های جالب‌توجهی را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که همواره درایورهای کامپیوترتان و به ویژه درایور کارت گرافیک و مادربرد آن را به جدیدترین نسخه‌های ارائه شده از سوی کمپانی‌های سازنده به روز رسانی نمایید. در این شرایط میزان کارایی و قدرت عملکرد سیستم شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

منبع: bistsotoon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

--خالی--

آموزش نصب نرم افزارها

ارسال تیکت به پشتیبانی

--خالی--

کانال گروه آموزشی ای دی یو در آپارت
کانال گروه آموزشی ای دی یو در آپارت

--خالی--

وبسایت پروژه های گروه آموزشی ای دی یو

--خالی--

وبسایت معرف گروه آموزشی ای دی یو

--خالی--

آموزش پروسس میکر به زبان فارسی

--خالی--

آموزش نصب نرم افزارهای کاربردی

--خالی--

دانلود های سایت ای دی یو کلیپ

--خالی--

پرسش و پاسخ ای دی یو کلیپ

--خالی--

درخواست آموزش جدید - گروه آموزشی ای دی یو
پشتیبانی بگیرید